Søk:

Du er her: Hovedsiden / Organisasjon / Nortura nå / 2008 

Verktøylinje

Markedsinfo uke 52

Marked

Tilgangen på gris de siste dagene før jul var god og alle skjærebedriftene får det de ønsket av gris til jul. Den samme situasjonen har det vært for storfe i denne perioden. I romjula blir det lite slakting ved Norturas fabrikker og vi forventer også lav etterspørsel fra skjærebedriftene i denne perioden.

I eggmarkedet før jul har det i perioder vært litt vanskelig å skaffe nok egg, men i det store og hele har det gått bra. Dette takket være stor innsats fra hele verdikjeden fra høna og fram til butikk. Når det gjelder kalkun har det vært bra dekning så langt og vi regner med at det skal gå bra i romjula også. Det betyr i så fall at lageret av kalkun er på et minimum ved inngangen til det nye året – slik som planlagt.

 

Priser

Fra mandag 22. desember blir omsetningsavgifta for slaktegris økt med kr 0,30 til kr 0,60. I tillegg blir engrosprisen under 77 kg redusert med kr 0,60.

Fra mandag 29. desember økes omsetningsavgifta for purke og råne med kr 0,20, til kr 0,50. Forskjellen i omsetningsavgift mellom slaktegris og purke skyldes at purke tas ut av markedsreguleringen fra nyttår og skal dermed bare finansiere de faglige tiltak. Videre blir omsetningsavgifta for lam, sau og vær økt med kr 0,20, til kr 1,10 fra samme dato. Av dette er kr 0,60 direkte knyttet til fellestiltaket mot fotråte.