Søk:

Du er her: Hovedsiden / Organisasjon / Nortura nå / 2009 

Verktøylinje

Nortura nå uke 43

Allier deg med naboen

Antall tilfeller av svineinfluensa blant mennesker vil med stor sannsynlighet øke de nærmeste månedene. For svinenæringa betyr det at det blir enda viktigere å ha rutiner for å unngå smitte til grisen. Har du den minste mistanke om at du sjøl er smittet, kontakt lege umiddelbart, og forsøk å finn løsninger for å unngå å gå i grisehuset.

Griser
Smitte fra menneske til dyr viser seg å være en betydelig hyppigere smittevei enn vi før har trodd. Alle svineprodusenter anbefales å vaksinere seg så raskt som mulig. Inntil det skjer, er det ekstremt viktig å følge de skjerpede rådene for smitteforebygging.

- Svinenæringa går nå inn i en periode der det er ekstremt viktig å være føre var. Vår oppfordring er derfor at svinebøndene allierer seg med kolleger eller andre i nærområdet som kan steppe inn på kort varsel, sier veterinær og fagsjef på gris i Nortura, Terje Iversen.

Inntil vi fikk de første tilfellene av svineinfluensa i besetningene i Nord-Trøndelag i forrige uke var risikoen for å overføre smitte fra mennesker til gris vurdert som forholdsvis lav.

- Nå har vi dessverre fått eksempler i Norge på at viruset ser ut til å smitte betydelig lettere fra menneske til gris enn først antatt. Dette betyr at vi har en kjempeutfordring med å stoppe utbredelsen. Men skal vi ha håp om å klare det, er vi iallfall nødt til å ta alle de forholdsregler som er mulig når vi nå ut over høsten og førjulsvinteren sannsynligvis vil oppleve en betydelig økning i smittepresset, sier Terje Iversen.

Bestill vaksinasjon
Normalt er smittefaren ved dyresjukdommer knyttet til kontakt mellom besetninger. Men med den situasjonen vi er i nå, er smittekildene både langt flere og betydelig vanskeligere å ha kontroll på.

Iversens soleklare råd er derfor å ikke slippe folk inn i grisehusene som absolutt ikke må inn, og vær ekstremt nøye med å følge opp de smitteforebyggende tiltakene som næringa har utarbeidet sammen med Mattilsynet og veterinærmyndighetene (se oversikt under).

- Samtidig når vaksinen nå er på vei ut til landets legekontorer anbefaler vi alle svineprodusenter å bestille time for vaksinering så snart som mulig. Og for å redusere smittefaren inntil du har fått vaksinen, råder vi alle til konsekvent å bruke munnbind i grisehuset fra nå og inntil 14 dager etterpå, sier Terje Iversen.

 

Hvordan unngå smitte fra menneske til gris 

  • Ikke gå i grisehuset dersom du er syk, med luftveisinfeksjon, eller influensaliknende symptomer!
  • Når vaksinen mot svineinfluensa blir tilgjengelig bør alle som skal inn i norske grisehus vaksinere seg.
  • Vær føre var: Bruk munnbind hvis du ikke er vaksinert mot svineinfluensa. Er du vaksinert bruk munnbind ved opphold i grisehuset inntil 14 dager etter vaksinasjon.
  • Ha alltid god hygiene: Håndvask, hånddesinfeksjon, engangshansker, og hyppig klesskift ved arbeid i grisehuset.
  • Sørg for å bli testet så raskt som mulig dersom du tror du er syk. Inntil du har fått rett diagnose bør du handle som om sykdommen skyldes Influensa A (H1N1).
  • Heng opp STOPP-plakat på inngangsdøra til grisehuset.
  • Sørg for at alle besøkende fyller ut egenerklæring.

Symptomer hos mennesker ved smitte
Symptomer ved ny influensa H1N1 hos mennesker ligner på symptomer som oppstår ved vanlig influensa - som feber, hoste, vond hals, kroppsverk, hodepine, frysninger og tretthet. En del av pasientene har rapportert diaré og oppkast. Sykdomstegnene starter gjerne brått, med feber og allmennsymptomer som første tegn. Noen får mer alvorlige symptomer. I likhet med sesonginfluensa kan H1N1 forverre en underliggende kronisk sykdom.

Symptomer hos gris ved smitte
Inkubasjonstiden ved infeksjon med influensa A virus hos gris er kun 1-3 dager. Ved ny-introduksjon av smitte i en besetning kan det oppstå heftige sykdomsutbrudd hvor nesten alle grisene blir syke i løpet av 1-2 dager. Det ses som høy feber (40,5-41,5 °C) og opphørt matlyst. Grisene blir slappe og beveger seg nødig. De klumper seg sammen, har pustebesvær og det opptrer neseflodd, nysing og heftige hosteanfall. Videre registreres det ofte betennelse i øyeslimhinnen.

Andelen syke griser er oftest meget høy - nær 100 %, men erfaringsmessig er det tilnærmet null dødelighet og over på noen dager, men med noe fare for mer kroniske reproduksjonsforstyrrelser.

Men det er store variasjoner i symptomer, noe som kan gjør det utfordrende å oppdage sykdommen. I de registrerte tilfellene i Trøndelag var de synlige symptomene i besetningene veldig svake.

Ved mistanke om utbrudd av influensa hos gris skal Mattilsynet varsles øyeblikkelig. 

 

Direktelevering av smågris og kalv

Det meste av smågrisomsetningen går direkte mellom produsenter. Lar du Nortura stå for oppgjøret mellom selger og kjøper, får du med pristilleggene som for tiden er på kr 130 ut over smågrisnoteringen.

Bruk da direkteleveringsskjemaet på medlemsweben. Denne muligheten er mye brukt for levering av smågris mellom produsenter. Skjemaet er nå forenklet og går direkte til en felles e-postadresse i Nortura. Det sikrer raskere behandling av transaksjonen, og er ressurssparende for Nortura.

Kalv og fôringsdyr
Har du levert kalv og fôringsdyr direkte til en annen produsent? Direkteleveringsskjemaet for kalv er lagt opp på samme måte som smågris. Det har ennå ikke vært så stor tradisjon for medlemmene å bruke skjemaet for direkteleveranser av kalv. Kanskje kan den nye utgaven bidra til økt bruk, og forenkle dataflyten fram til avregning.

Skjemaene finner du henholdsvis under Gris Livdyrformidling, og Storfe Livdyrformidling.
 

 

Landbruksskoleelever:
Meld dere på Husdyrtreff!

Også i år inviterer Nortura, TINE, Norsvin og GENO til Husdyrtreff-tevling for elever ved VK 2, studieretning for landbruksfag og naturbruk, og ettårig agronomkurs.

En kan velge oppgaver innen svin-, storfe- eller saueproduksjon. Elever som melder seg på vil motta en oppgave fra en konkret gård der en skal tolke utskrifter fra Husdyr-kontrollene og svare på faglige spørsmål omkring dette. Spørsmål om samvirke hører også med. Med oppgaven følger oppdatert fagmateriell fra Husdyrtreff-organisasjonene, og skolene får også tilbud om forelesninger fra våre fagfolk på de ulike dyreslag.

Vi håper både lærere og elever benytter denne anledningen til å knytte kontakt med våre organisasjoner og fagtilbudet vårt. Påmeldingsskjema er sendt ut og frist for påmelding er fredag 6. november.

 

Stormøte i Hordaland

I samarbeid med flere andre organisasjoner inviterer Nortura til Stormøte for Hordalandsområdet den 6. og 7. november.

Arrangementet foregår på Thon Hotell Bergen Airport, og starter fredag ettermiddag med innledninger av Ola T. Heggem fra LMD og leder i Norges Bondelag Nils T. Bjørke der temaet er ”Korleis oppretthalde og utvikle matproduksjonen i Hordaland”. Lørdag er satt av til fagsamlinger på hvert enkelt dyreslag.

 

Nytt mobilnummer eller epost?

Har du fått nytt mobilnummer eller e-postadresse? Da er det fint om du da tar kontakt med ditt medlemssenter slik at vi får registrert endringene i systemene våre. Eller du kan endre det selv i "Personlig info" på slakteweben, merk deg at endringen ikke viser med det samme men endringen du har gjort er oppfattet i systemet.

 

Marked 

Kjøttmarkedet for helt slakt er med unntak av kylling, preget av overskudd denne uka. Lammeslaktingen holder seg på over 60.000 dyr, men etterspørselen faller og det blir et overskudd på 7.000 lam som går på reguleringslager. For storfe er etterspørselen både fra industrikunder og fra Norturas egen skjæring redusert. Det gir et overskudd inneværende uke på 1000 storfe. Hittil i høst er det regulert 1.500 tonn storfe. Dette er betydelig, og selv om overskuddet vil reduseres, forventes det fortsatt overskudd i flere uker framover. Overskuddet på gris er også på nærmere 2.000 slaktegris.

Eggmarkedet er preget av rikelige med tilførsler i forhold til etterspørselen. Eggproduksjonen har nå økt ytterligere. I perioden før julesalget gir det noe overdekning. Så mye som mulig av dette går til produksjon av eggprodukter, men også etterspørselen etter slike produkter er begrenset. Noe av overskuddet går derfor til eksport.

Kyllingslaktingen er stadig mindre enn behovet. Ettersom lageret reduseres ligger det til rette for en forsiktig økning av produksjonen.

For kalkunmarkedet begynner nå salget av hel festkalkun å øke så mye at lageret reduseres. Det er en normal og nødvendig situasjon i denne årstiden. 

 

Avregningspris

Prisutsikter, og endringer beskrives under priser/leveringsvilkår for hvert dyreslag.

 

            __________________________________________________________

 

Brukt grønt nummer

For innmelding av slaktedyr og livdyr, spørsmål om inntransport, avregning, livdyrkjøp og andre henvendelser til Nortura; bruk følgende telefonnummer!

Målselv 800 80 140
Trondheim 800 30 303
Førde 800 30 360
Sandeid 800 33 455
Forus 800 33 315
Tønsberg 800 33 227
Rudshøgda 800 81 082