Slaktestrategi før jul
Mandag 7. desember starter den planlagte prisnedtrappingen for slaktegris. Det er derfor viktig at du som svineprodusent tilpasser slaktingen til prisprognosen, slik at det både blir nok ferskt svinekjøtt til markedet før jul og at du maksimerer inntekten.
![]() Gjennom å gradvis senke slaktevektene de siste ukene før jul får vi slaktet mer gris enn normalt i denne perioden - og vi klarer å dekke forbrukernes økte etterspørsel etter ferskt svinekjøtt i julesesongen. |
Med den prisnedgangen som er i vente taper du som produsent store inntekter på å ikke endre din slaktestrategi i samsvar med prisjusteringen. Vi har derfor satt opp en slaktestrategi som er tilpasset forventet prisløype før jul.
Prognosert plan for nedtrapping av pris på gris før jul er:
Fra mandag 4. januar 2010 heves igjen vektgrensen for maksimalpris til 81 kg.
I år er julaften på en onsdag og det er derfor viktig å sikre høye leveranser i uka før jul.
Prisendringen 21.12 inkluderer økning av omsetningsavgiften med 10 øre.
Legger vi til grunn en standard dekningsbidragskalkyle og ved ulike vekter/prisendringer får vi følgende utslaktingsstrategi:
En del forutsetninger som ligger bak tallene er listet opp nedenfor:
Hvordan bør du slakte?
For å si eksakt hvordan hver enkelt produsent skal tilpasse seg denne prisjusteringen er det en del andre hensyn man bør ta. Puljetillegget utgjør som vanlig en viktig faktor ved valg av slakteuke, her gjelder vanlige anbefalinger for å maksimere det økonomiske utbytte. I praksis har en leveranse på mer enn 25 slaktegris liten betydning for ditt totale økonomiske resultat. Dermed kan de aller fleste fokusere på å optimalisere leveransene i samsvar med den foreslåtte strategien ovenfor.
Frist for bestilling av elektroniske øremerker
Vil du ha maksimal rabatt på de elektroniske øremerkene fra OS ID, må bestillingen være sendt før 24. november.
Som vi tidligere har informert om på disse sidene vil Nortura for lammesesongen 2010 stille som krav at alle lam skal være merket med elektroniske merker når de leveres til slakting. Dette er så viktig for oss, at om du kjøper elektroniske merker, uavhengig av leverandør, så er prisen 10 kroner under listepris.
OS ID og Nortura har i tillegg en avtale som gir ekstra rabatt ved tidlig bestilling, avtalen gjør de elektroniske merkene billigere enn vanlige visuelle merker (se tabell).
|
Pris elektroniske merker OS ID 2010 |
Pris visuelt Combi Mini merke med 25 % rabatt |
|||
|
Combi E23 med Combi Mini tappdel |
Grunnpris |
Pris med 25 % rabatt frå OS ID |
Pris med 25 % rabatt frå OS ID og avtale med Nortura |
|
|
Seriemerker med preging 2 sider |
16,00 |
12,00 |
2,- |
2,96 |
|
Seriemerker med preging 3 sider |
16,90 |
12,68 |
2,68 |
3,64 |
For å få støtte fra Nortura, må et av to merker du bestiller per dyr, være elektronisk og lammene må slaktes hos Nortura. Tenkt godt gjennom hvor mange merker du behøver. Det er dyrt både for deg og fellesskapet dersom mange av øremerkene ikke blir brukt.
Bestillingsfrister for å oppnå de ulike rabattene hos OS ID
|
Rabatt |
Bestillingsfrist |
|
Oppnå 25 % rabatt |
24. november 2009 |
|
Oppnå 20 % rabatt |
20. januar 2010 |
|
Oppnå 13 % rabatt |
1. mars 2010 |
For å oppnå rabatt må du benytte tilsendte bestillingsskjema fra OS ID, eller elektronisk bestillingsskjema på nett, på osid.no eller småfe/RFID
Har du meldt deg på Biffkongressen?
Har du meldt deg på Biffkongressen 2010 - vinterens største begivenhet på storfefronten. Arrangementet foregår på Scandic Hotell på Hamar, fredag 5. februar og lørdag 6. februar.
Arrangørene, Nortura, Geno og Tyr lover et bredt faglig program der deltagerne får tilbud om hele 22 ulike foredrag. Temaene spenner vidt, fra avl og semin til marked, via helse, bygg, driftsledelse og fôring, med den ypperste ekspertise som det Norske fagmiljøet kan stille med.
Det blir kulturelle innslag og ikke minst kongressens festmiddag, "Biffiaden". Dette er en unik mulighet til å kombinere faglig påfyll med ei sosial helg der du treffer gode kolleger fra hele landet som er akkurat like opptatt av faget som deg.
Invitasjon og påmeldingsskjema er sendt alle norske storfekjøttprodusenter som bilag i Tyrmagasinet og Buskap. Samme informasjon og påmeldingsskjema finner du også her på vår hjemmeside.
Påmeldingsfrist til Biffkonferansen er 1. desember.
Hjelp oss med smågrisoverskuddet
- Norturas produsenter har for tiden et betydelig overskudd av smågris. Ta derfor kontakt med nærmeste medlemssenter hvis du har plass til smågris nå, oppfordrer tilførselsleder for livdyr i Nortura Odd Finnesand. 
Det har ut over høsten vært en stadig økende utfordring å skaffe nok slaktegrisplasser til smågrisen. Denne uka er overskuddet på nesten 2500 stk. og det er øst som sliter mest.
Finnesand ber derfor alle som har plass og mulighet om å bidra. Enten ved å ta noen flere griser enn planlagt eller å kjøre et ekstra innsett.
Følg svineinfluensaen på nett
På grunn av lang trykke- og produksjonstid på disse sidene ber vi svineprodusentene om å følge med våre internettsider for å holde seg orientert om den løpende utviklingen i svineinfluensasaken.
I skrivende stund er det registrert 35 smittede besetninger – et tall som sannsynligvis er økt når dette leses. Samtidig er per 5. november ennå ikke avklart hvordan sjukdommen skal håndteres i Norge. Er det realistisk å forsøke å utrydde den eller er dette noe også den norske svinenæringa må finne seg i å leve med. Myndighetene jobber med saken i tett samarbeid med næringa, så følg utviklingen på våre nettsider.
Marked
Overskuddet av slakt er denne uka betydelig redusert, og for grisen sin del er det endret til et lite underskudd. Årsaken er julesesongen som står for døra med økt etterspørsel. Fram til jul vil markedet skifte mellom balanse til noe underskudd av slaktegris. Et tidvis underskudd er imidlertid ikke noe problem da det er over 800 tonn med slaktegris på reguleringslagret. Tilgangen av gris til jul vil derfor være god.
Når det gjelder storfe er overskuddet redusert til 250 storfeslakt denne uka. Bakgrunnen er en kombinasjon av litt økning i etterspørselen og noe nedgang i tilførslene. På reguleringslagret er det 2.000 tonn med storfe.
Slaktingen av lam er nå betydelig redusert. Denne uka er slaktingen under 20.000 lam og av dette er det overskudd på 4000 lam som fryses inn. Det henger nå i overkant av 300 tonn lam på reguleringslageret.
Priser
Det er ingen prisendring denne uka.