Søk:

Du er her: Hovedsiden / Organisasjon / Nortura nå / 2009 

Verktøylinje

Nortura nå uke 49

Nye fjes i konsernledelsen

Framtidsbildet til Nortura er lysere etter den kraftige medisinen som er tatt det siste halve året. Nå får også konsernledelsen en enklere struktur og går fra 9 til 7 personer.

Mye har skjedd i konsernet siden dramatikken i vår, da vi stod i fare for ikke å klare å innfri bankenes lånekrav. På få måneder har vi imidlertid forbedret bunnlinja med 500 millioner kroner og bygget fundamentet for å realisere en lønnsomhet på 2,5 mrd kr innen 2012. – Likevel kan vi ikke tillate oss noen hvileskjær ennå, men går rett over i arbeidet med å sikre konkurransekraft for framtida. Her er også effektiv drift helt avgjørende, sier konsernsjef Geir Olav Opheim.

Konsernledelsen, klikk for større bilde

Prioriterte områder i framtida
- Å redusere størrelsen på ledelsen er en naturlig utvikling i tråd med hva vi gjør i konsernet for øvrig. Nortura skal i denne nye fasen dreie fokuset mot områder som gir selskapet en varig bedring av konkurransekraften, sier konsernsjef Opheim og lister opp følgende prioriterte områder framover:

  1. Potensialet med å effektivisere løpende drift og vareflyt skal tas ut for fullt.
  2. For inntektsnivået i hele det norske landbruket er det nødvendig å få rammebetingelser som medfører at de pålagte samfunnsoppgaver Nortura har i dag, fortsatt kan bli ivaretatt.
  3. Nortura skal styrke sine merkevarer og finne konkurransekraftige løsninger i forhold til dagligvarehandelens økende satsning på egne merkevarer.
  4. Konsernet har sterkt behov for å forsterke kompetanse og lederutvikling blant sine medarbeidere.


Veimat med klasse

Ny meny. Nytt design. Nytt konsept. Veimat med klasse er kjernen i det nye matkonseptet som Nortura har utviklet for ESSO kjeden. I løpet av de neste månedene får 200 stasjoner ny meny.

"100 % Veimat" er navnet, og ideen er å sikte bredt der nye kunder skal rekrutteres. Hele familien blir ivaretatt samtidig som kundene får det de forventer seg. - Som en del av konseptet ligger også veimat med omtanke, der vi har samarbeidet på tvers med emballasjeleverandør, brødmatleverandør og fruktleverandør, sier prosjektleder Anniken Bjørnå i Nortura Marked.

De nye signaturmenyene inkluderer alle våre beste produkter som varm kyllingfilet med salat og Tatziki, og en ekstra tykk Premiumburger av rent grovmalt storfekjøtt, nå med røstipoteter som tilbehør. - Dette er gode menyer vi får mye skryt av, legger hun til.

Familien har fått et enda større fokus og plass i menytavlen, populære barnemenyer med pannekaker, en litt magrere pølse, kyllingnuggets og en miniburger. I tillegg er det også lagt vekt på å få frem litt sunnere menyvarianter med svært gode kyllingprodukter, samt noen magrere pølsevarianter.

Det er verdt å poengtere at Nortura med dette er først på markedet med nøkkelhullsmerkede produkter.

De trofaste pølsespiserne er likevel langt fra glemt, selv om utviklingen og trenden har endret seg noe. Det er også gjort plass til egen burger og pølsemeny som til nå har vært en av bestselgerne på ESSO sine On-The-Run stasjoner.

Nortura er hovedleverandør gjennom sin femårige avtale. Gevinsten for Nortura med slike konsepter er bedre profilering av våre gode merkevarer, samtidig som det blir et mye bredere utvalg av Norturaproduktene. Produktutviklingsavdelingen er tett på, og skal i løpet av kommende periode skape flere gode produkter som vi tjener penger på. - Vi fikk også forrige gang gode tilbakemeldinger, men denne gangen har tilbakemeldingene fra marked og team vært fantastiske, forteller Bjørnå fornøyd.

100 % Veimat
Pannekaker, kylling med Tatziki eller en burger. Valget på On-The-Run ESSO stasjonene blir enda mer spennende takket være prosjektteamet på PU-avdelingen til Nortura Marked. F. v Annette Strøm, Cathrine Glende, Hans-Petter Halmrast, Anniken Bjørnå (prosjektleder)

 

Innmelding av slakt før jul og nyttår

For å kunne planlegge slakting og inntransport på en god måte i perioden like før jul, i julehelga og den første uka på nyåret er vi nødt til å framskynde innmeldingsfristene for denne perioden.

  • Frist for innmelding av slaktedyr før jul (uke 51 og 52) er tirsdag 8. desember kl. 16.00.
    For Web-innmelding, samme dag men fram til kl. 23.59
     
  • Frist for innmelding av slaktedyr til uke 53 2009 er tirsdag 15. desember kl. 16.00.
    For Web-innmelding, samme dag men fram til kl. 23.59
     
  • Frist for innmelding av slaktedyr til uke 1 2010 er tirsdag 22. desember kl. 16.00.
    For Web-innmelding, samme dag men fram til kl. 23.59

De samme innmeldingsfristene gjelder også livdyr. Vi minner også om at storfe som meldes inn på avtale og som ikke skal leveres dette året, må legges inn på uke 3 for avtaletype 5 ukers og uke 4 for avtaletype 7 ukers (6 dyr og mer).

Småfe
For småfe er det flere fabrikker som har siste slakteuke i uke 50. Da er siste innmeldingsfrist tirsdag 1. desember (altså uka før).

  • Gol har siste slakteuke uke 50
  • Forus har siste slakteuke uke 50
  • Sandeid har siste slakteuke uke 51

 

Marked

Slaktingen er denne uka er på om lag 3.800 storfe. Det er en ytterligere nedgang i storfeslaktingen. Samtidig som etterspørselen har en svak økning, gir det et underskudd av ferske storfe denne uka. Dette er den første uka med underskudd siden månedsskiftet august/september. Men som tidligere omtalt er det rikelig med storfe på reguleringslager, og det kan suppleres med frossen vare derfra ved behov.

Det er positivt å se at svineprodusentene reagerer som ønsket i forhold til de prissignalene som er gitt, og slaktingen denne uka er på 28.000 slaktegris. Dette er så vidt høyere enn slaktemengden for den samme uka i fjor, og det innebærer at vi har markedsbalanse for inneværende uke. Høy slakting de kommende ukene også er avgjørende for å dekke markedet i den viktige julesesongen.

 

Priser

Ingen prisendringer denne uka. Men vi minner om tidligere varslet , og prisnedgang neste mandag - det vil si 7. desember.