Søk:

Verktøylinje

Framtidig prissetting og etterbetaling i Nortura

(04.06.08) Styret har satt ned en arbeidsgruppe bestående av tre styrerepresentanter som sammen med administrasjonen skal se på framtidig prissetting og etterbetaling i Nortura. Arbeidet skal sluttføres til høsten i forbindelse ved behandlingen av neste års leveringsvilkår og etterbetaling.

Einar Høstbjør
Gruppas leder, Einar Høstbjør, ønsker likevel å understreke at de er åpen for innspill fra organisasjonen fra dag en, slik at de i utgangspunktet får et så bredt diskusjons- grunnlag som mulig.

Av: Tor Olav Brandtzæg, informasjonssjef medlem

Dette er av flere årsaker et meget komplisert og følsomt område. Delvis fordi fusjonsavtalen mellom Prior og Gilde gir føringer for ulik etterbetaling fram til og med 2009, som følge av at de to selskapene hadde ulik egenkapital ved fusjonstidspunktet.

Delvis fordi tilleggsytelsene og etterbetalingene samlet sett er økt så mye at de ligger over det nivået som konsernet klarer å finansiere med verdiskaping over løpende drift. Styret ser også at leveringsvilkårene begynner å bli så kompliserte at det av den grunn er nødvendig å finne et enklere og med oversiktlig system.

I tillegg gjør den nye jordbruksavtalen det nødvendig å ha et system som sikrer et høyest mulig prisuttak i markedet.

Arbeidet ledes av Einar Høstbjør, som i tillegg til representanter fra administrasjonen har med seg Hans Kristian Heum og Liv Julie Wågan fra styret. Arbeidet skal foregå i prosess og vil bli diskutert både i regionutvalgene og konsernrådet til høsten.