(19.01.12) Gode foredragsholdere og et sterkt program gjorde at nesten 300 personer møtte på "Sørlandssamlinga" på Quality Hotell Sørlandsparken i Kristiansand 13. - 14. januar. Det er arrangørene Norsvin, Geno, Tine, Felleskjøpet Rogaland og Agder, Norsk Landbruksrådgiving og Nortura meget godt fornøyd med.
![]() - Tilbakemeldingene vi får viser at vi gjør mye riktig, og at Sørlandssamlinga er noe veldig mange setter pris på, sier en godt fornøyd tilførselsleder i Agder, Arild Grødum. Foto: Bondevennen |
Av: Svein Bjarne Sommernes, redaktør
At nær 300 produsenter, rådgivere og foredragsholdere møtte frem på årets samling er et antall større enn noen gang tidligere. 250 deltok på samlingens middag med underholdning, dans og utdeling av "mi har det greit pris".
Sveinung Svebestad, Trond Reierstad og Nils T. Bjørke hadde alle foredrag som engasjerte forsamlingen og satt "den norske modell" i rett perspektiv.
Matkjedeutvalgets Einar Steensnæs fortalte om Matkjedutvalget på en enkel og troverdig måte. Fredagens mange foredrag ble avsluttet av ordfører Helge Sandåker som kunne fortelle at landbruket er svært viktig for kommunene i Agder, og at landbruket var en hjørnesteinsbedrift i hans kommune Marnardal.
Gode tilbakemeldinger
- Mandagen var tid for evaluering, svært mange produsenter henvendte seg for å gi uttrykk for betydningen samlingen har for landbruksmiljøet i Agder, sier tilførselsleder Arild Grødum.
- På årets samling var det svært mange unge som hadde meldt seg på, noe vi synes er veldig positivt, sier Grødum.
Tirsdag var Lars Peder Brekk i Arendal for å presentere den nye landbruksmeldingen. Etter hans foredrag hadde mange ordet og svært mange benyttet også i den forsamlingen å fortelle hvilken betydning Sørlandssamlinga har for landbruksmiljøet. En ung bonde stod frem og fortalte at han var svært interessert i landbruket, en interesse som var blitt vekket på nettopp Sørlandssamlinga.
- En annen ung bonde henvendte seg til meg etter helga og fortalte at han etter foredragene fredag hadde fått en helt annen forståelse for sammenhengene i landbruket enn han tidligere hadde. At han som norsk bonde var avhengig av et sterkt samvirke for at han skulle ha en sikker fremtid som matprodusent, det hadde han ikke tidligere tenkt, sier Arild Grødum.

Hva som her skjer er uvisst, men det kan se ut som styreleder i Nortura Sveinung Svebestad trives med situasjonen.
Foto: Bondevennen