(28.11.11) Engrosprisen på slaktekylling og kalkun videreføres på samme nivå i 1. halvår 2012. Men bortfallet av matproduksjonsavgifta bidrar til at fjørfekjøttprodusentene likevel får et prisløft fra 1. januar.
![]() Kylling- og kalkunprodusentene får et prisløft fra nyttår, men uten at engrosprisen økes, og det skulle tilsi nok et godt salgsår for fjørfekjøttet. |
Av: Tor Olav Brandtzæg, informasjonssjef
Prognosen for 2012 forutsetter en vekst i etterspørselen etter kylling på tre prosent og en vekst i etterspørselen etter kalkun på fem prosent.
Etter en periode med overskudd og lageroppbygging er nå produksjonskapasiteten i norske kylling- og kalkunhus fullt utnyttet igjen, og for første gang på flere år er det behov for å fase inn nye produsenter.
Det er imidlertid et sterkt konkurranse- og pristrykk i forbrukermarkedet på fjørfekjøtt for tiden, noe som gjør det krevende å ta ut nye engrosprisøkninger i sluttmarkedet uten å tape salg. Styret i Nortura valgte derfor å videreføre dagens engrospriser også i 1. halvår 2012.
Men på samme måte som for de andre dyreslagene legges det opp til at bortfallet av matproduksjonsavgifta på 49 øre skal tilfalle produsentene. Dermed får kylling- og kalkunprodusentene likevel en prisøkning fra nyttår, men uten at det skjer noe med engrosprisen.
Omsetningsavgifta øker med 7 øre fra samme dato og drar i motsatt retning, slik at nettoeffekten på avregningsprisen blir pluss 42 øre.
Det legges opp til at prisene for daggamle kyllinger holdes uendret på dagens nivå.