Søk:

Verktøylinje

Langtidsinnmelding av spesialavtale Kvalitetskalv

Brukerorientering av innmelding på spesialavtale for Kvalitetskalv

bilde

Ovenfor vises et typisk bilde for langtidsinnmelding av spesialavtale Kvalitetskalv. Følgende individ fra individregisteret tas med i listen:

  • Kalver yngre enn 38 uker
  • Rasekoden må være 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,21,22,23,24,25,26,27,28,29,30,31 eller 98

Dyrene vil være sortert slik at de dyr som allrede er innmeldt vises øverst. Deretter er lista sortert på dyreslag og alder. Vi merker av på lista den uka som vil være beste slakteuke for dyret. Både slaktealder og slaktevekt blir beregnet etter som du velger slakteuke for det enkelte dyret. For å lagre endgringer trykker du på Lagre-knappen. Hvis du vil fjerne de endringene du har utført siden sist du trykket "Lagre", trykker du Reset-knappen.

Dyr som allerede er innmeldt, kan tas bort igjen med STRYK-knappen.

3 uker før slakteuke, vil innmeldingene blir veltet over til ordinære innmeldinger og forsvinner således fra oversikten her. Du finner igjen disse dyrene i det vanlige innmeldingsbildet. Du vil også få en tekstmelding på din mobiltelefon (SMS) noen dager før dette skjer.

Når ei uke blir fyllt opp med tilførsler, blir uka gjort utigjengelig og markeres i skjermbildet som ei rød uke. Derfor er det viktig for deg som produsent å melde inn så snart du har planlagt slakting, så du slipper å oppleve at vi ikke lengre kan ta imot på din ønskede slakteuke.

Grafene øverst på sida viser også behov for slaktedyr (lys blå farge) og hvor mye som hittil er innmeldt av alle medlemmene. Merk også at det kan hende du ikke får meldt inn til ei uke, selv om det er behov. Dette kan skyldes at din region ikke har kapasitet denne uke og innmeldingene ønskes således fra en annen kant av landet.

For å beregne beste slaktealder og teoretisk slaktevekt, benyttes noen enkle formler. Her kan du selv justere fødevekt og daglig tilvekst hvis du ønsker - se link oppe til venstre. Formelen er slik: slaktevekt = fødevekt / 2 + daglig tilvekst * 7 * antall uker

Mer informasjon (fødselsdato og rase) får du ved å holde musa over individnummeret.