Flott kvalitet på lamma også utover i sesongen
(Oppdatert 05.10.26) Da er siste heile veka av september inne i slaktestatistikken. I denne veka slakta Nortura 59 200 lam. Dette er 11 % meir en same veke i fjor. Det er kjærkomment både for å levere nok sesonglam i butikk og pinnekjøttråstoff til fabrikkane som lagar det.
Av: Finn Avdem, fagsjef småfe i Nortura
Medel slaktevekt var 19,5 kg, 0,1 kg under fjoråret. Medel klasse var R/R+ og medel feittgruppe 2/2+ (5,5). Både klasse og feittgruppe er som fjoråret. Stjernelam-andelen låg på 86,4 % og Gourmetlam-andelen på 71,3 %, båe litt over fjoråret. Kvaliteten held seg med andre ord veldig godt oppe utover sesongen. Det er godt jobba!
Det går nå litt nedover med lammeslaktinga. I veka som vi nå er i gang med, veke 41, er det planlagt å slakte ca 45 100 lam og 2 900 sau. Både sau og lam går framleis unna. NOEK melder om ein fordelings % på 74 for lam og 30 på sau.
Det er fortsatt mulig med bestilling av ½ sau til medlemspris - om du ikke har bestilt.
Statistikk graf Nortura

Statistikk tal Nortura
Tabell med slaktestatistikk veke 27 - 39, pdf. 287 kb
Tabell med slaktestatistikk veke 27 - 38, pdf. 290 kb
Tabell med slaktestatistikk veke 27 - 37, pdf. 289 kb
Tabell med slaktestatistikk veke 27 - 36, pdf. 289 kb
Tabell med slaktestatistikk veke 27 - 35, pdf. 290 kb
Statistikk total for landet
Animalia samler og bearbeider data fra alle norske slakterier som inngår i klassifiseringsordningen. Løpende statistikk krever innlogging, mens årsstatistikken er tilgjengelig uten.
