Puljeintervall for slaktegris
(02.03.22) Puljeintervall for slaktegris ligger i våre leveringsvilkår som p.t. er ikke er tilgjengelig for pålogging. Flere har savnet oversikten på intervallene.
(02.03.22) Puljeintervall for slaktegris ligger i våre leveringsvilkår som p.t. er ikke er tilgjengelig for pålogging. Flere har savnet oversikten på intervallene.
(14.01.22) 2021 er historie, det har vært et år med både gleder og sorger. Etterspørselen etter svinekjøtt har vært gode, lagrene er tomme og for våre medlemmer på gris har det for første gang på lang tid vært mulig å glede seg over økende avregningspris på svinekjøtt og en etterspørsel som har medført stabilt høye slaktevekter igjennom hele året.
(26.10.21) Nortura har et mål om å øke andelen SPF-gris blant våre produsenter. Dette for å bedre produsentøkonomien, bruke mindre antibiotika og bedre klimaregnskapet for norsk gris.
(13.09.21) For å oppnå et prisuttak for gris i 2. halvår 2021 mest mulig i samsvar med Planlagt gjennomsnittlig engrospris, gjøres følgende endringer i prisløypa.
(Oppdatert 13.09.21) Dersom du holder utegris går det fint å bruke Helsegrissystemet. Selv om Helsegris er tilpasset konvensjonelle innendørsbesetninger, kan dette overføres til hold av gris ute. I Helsegrissystemet er statusen til besetningene todelt: en Helsegrisdel og en Velferdsgrisdel.
(02.08.21) Fra 1. januar 2022 vil forhøyede verdier på enkelte USR-koder kunne medføre Velferdsgristrekk.
(02.07.21) Som alle har fått med seg så er det mye oppmerksomhet omkring dyrevelferd om dagen. Tillit til at vi har god dyrevelferd i alle ledd av verdikjeden har vært- og vil framover være en forutsetning for norsk husdyrproduksjon og norske forbrukeres vilje til å kjøpe norsk kjøtt, egg og melk.
(22.06.21) Registreringer i Dyrevelferdsprogrammet for svin (DVP svin) viser positiv utvikling for dyrevelferden for norske griser.
(28.05.21) Årets beste griseoppgave kom fra Tomb Videregående skole og var skrevet av Embrik Øen, Lars Kristian Thorsen, Sara Kjensrud-Auren, Ingvild Gadøy Romfog og Oda-Kristine Solbrekke-Stemme. Tomb videregående skole har i en årrekke hevdet seg godt i Husdyrtreff, og spesielt på gris.
(10.05.21) Halesår er en betydelig årsak til smerte, infeksjoner, lammelser, delkassasjoner og totalkassasjoner. Drøyt 1 % av slaktegrisen har halesår ved slakting (2021). Det er viktig alltid å gjøre tiltak for å minske risikoen for halebiting.