Nyheter/pressemeldinger
Her finner du nyhetsartikler med aktuelt stoff for medlemmene samt pressemeldinger fra Nortura.
Nyheter spesielt for de enkelte dyreslag finner du i "Siste nytt" på dyreslagets sider.
Her finner du nyhetsartikler med aktuelt stoff for medlemmene samt pressemeldinger fra Nortura.
Nyheter spesielt for de enkelte dyreslag finner du i "Siste nytt" på dyreslagets sider.
(Oppdatert 14.10.25) Ustabilitet som skapte problem ved innmelding på Min Side er løst. Problemet var utenfor vårt område og hadde ingen sammenheng med nedetid som var søndag kveld. Vi beklager ulempene dette har medført!
(14.10.25) Da er vi godt i gang med oktober og veke 40 (29. september - 5. oktober) er inne i slaktestatistikken. I denne veka slakta Nortura 54 600 lam med medel slaktevekt 19 kg, 0,5 kg høgare enn fjoråret same veke. Medel klasse låg på litt over R (8,2) og medel feittgruppe på 2+/2 (5,5).
(Oppdatert 13.10.25) Vi trenger mer gris til slakt allerede fra uke 47. I uke 48 begynner derfor prisnedtrappingen i høyere vektgrupper samtidig som prisen heves i lettere klasser for å sikre nok ribbe til jul. Planlegg strategien i din besetning!
(09.10.25) Årets kampanje inviterer til en felles innsats for å styrke vår psykiske motstandskraft i en urolig tid.
Som medlem i Nortura blir du medeier i bondens selskap. Det gir deg like vilkår, trygg avsetning gjennom mottaksplikt, og dyktige rådgivere på alle dyreslag som hjelper deg å løfte resultatet i drifta.
(02.10.25) Nortura, som markedsregulator for kjøtt og egg, har fastsatt planlagt gjennomsnittlig engrospris for storfe, gris, lam og egg for første halvår 2026.
(01.10.25) Bengt Egil Elve har jobbet i Nortura siden 2014 og har de siste åra jobbet som assisterende fagsjef storfe kombinert med rådgiver for storfe i Agro. Han går inn som fagsjef storfe fra 1.oktober, og får en glidende overgang frem til Ole Anders Fjeldberg slutter i Nortura 1. november.
(26.09.25) Nortura har et klart behov for flere slaktegrisplasser. Siden tidlig vinter har vi som formidlere sett at overskuddsperiodene kjem oftere, og har vært urytmiske. Så er det slik at smågris som har kommet til verden ikke kan returneres. Markedssituasjon gjennom sommeren 2025 har vært svært utfordrende.
(26.09.25) LAM 2026 holdes 14. og 15. februar på Scandic Oslo Airport, Gardermoen. Dette er den 10. kongressen som Nortura står bak med Norsk Sau og Geit som samarbeidspartner. Nå er vi hele fem organisasjonar som arrangerer LAM 2026: Nortura, Norsk Sau og Geit, Norsk Landbruksrådgiving, Felleskjøpet og Animalia.
(Oppdatert 06.10.25) På årets svinekongress kan vi friste med 24 foredrag, og du vil treffe 500 kollegaer og andre fra næringa i to sosiale dager. Nå har det rent inn med påmeldinger, og Gris i '25 er helt fullbooket! Dagpakker, festmiddag og overnatting er nå utsolgt.