Nyheter - Alle nyheter
Du finner også nyhetsartikler under "Siste nytt" på dyreslagene som er spesifikke for hvert dyreslag. Ellers er et godt tips å logge inn og besøke fagbibliotekene om du er ute etter fagartikler.
Du finner også nyhetsartikler under "Siste nytt" på dyreslagene som er spesifikke for hvert dyreslag. Ellers er et godt tips å logge inn og besøke fagbibliotekene om du er ute etter fagartikler.
(21.11.25) Over 150 av de påmeldte svineprodusentene til årets svinekongress på Gardermoen var unge bønder, under 35 år. Egen profil på navneskiltet, eget vorspiel før middagen og foredrag lagt opp spesielt for de unge slo an. Samtidig ble en helt ny pris på svinekongressen delt ut under middagen, «Årets unge grisebonde».
(19.11.25) Ungdomsutvalget i Nortura inviterer til ei samling for deg som er mellom 18 og 30 år. Du er hjertelig velkommen enten om du allerede er blitt, eller om du planlegger å bli bonde!
(Oppdatert 14.11.25) Nortura har gjort tiltak for å gjøre faste e-poster med vedlegg mer unike, blant annet lagt til avregningsnummer og navn. Dette har fungert godt og gjort at vi har unngått at slike e-poster tolkes som spam og går i søppelboks. Periodevis opplever vi at e-poster ikke kommer fram til mottaker. Se her hvilke tiltak du kan gjøre om du ikke mottar e-post som forventet.
(14.11.25) Norsk egg- og kjøttråvare (NOEK) samlet bransjen 11. november for å dele innsikt om markedet for kjøtt og egg. Rabobank ga et globalt perspektiv på utfordringer og trender, mens NOEK presenterte prognoser og hvordan markedsutsiktene for kjøtt og egg er her i Norge på kort og lang sikt.
(Oppdatert 14.11.25) Det er et behov for å framskynde innmeldingsfristen i forbindelse med jul og de to første ukene på nyåret. Innmelding på Min Side eller til Nortura Medlemssenter, tlf. 955 18 400.
(Oppdatert 14.11.25) Helsetjenesten for storfe og sau anbefaler ikke vaksinering for neste års beitesesong og vil her forklare bakgrunnen. Mattilsynet tillater fortsatt vaksinering av storfe og sau innenfor vaksinasjonssonen, men kostnaden må dekkes av bonden.
(13.11.25) Sentral valgkomite i Nortura ønsker innspill på kandidater til styret og andre sentrale verv.
(13.11.25) Bedre markedsbalanse av storfe og balanse på gris og lam i 2026. Eggmarkedet ventes å bli fullt ut dekket av norsk produksjon, og det er ikke behov for flere nyetableringer.
(06.11.25) Sett av datoen 5.-6. november 2026! Nå er det bare ett år til storfekongressen Storfe 2026, og planlegginga er godt i gang.
(05.11.25) Da Ann Kristin Nes (45) tok over familiegården bygget hun et fleksibelt ammekufjøs og satset på Charolais. Nå vrir hun deler av produksjonen over på melk for å oppfylle drømmen om å bli heltidsbonde.