Sørg for gyldig KSL i god tid før ny slaktesesong
(30.06.25) Det er bare slakt fra gårdsbruk med gyldig KSL som kan inngå i produkt med «Nyt Norge»- merking. Kjøttbransjen ønsker at «Nyt Norge»- merket både skal garantere at maten er norsk, og produsert av bønder som kan dokumentere at de følger norske lover og regler. Dette styrker tilliten til norsk mat.

Pristrekk for ikke KSL-godkjente slakt er på 40 % av avregningspris for alle slakterier i Norge. I tillegg blir det ikke utbetalt Stjerne- og Gourmetlamtillegg på slakt fra gårder uten gyldig KSL. Det er heller ikke mulig å melde inn slakt elektronisk uten å ha gyldig KSL.
Bare 645 slakt eller 0,09 % av alle sau/lam Nortura slakta i 2024 fikk trekk på grunn av manglende KSL. KSL melder likevel at en del må purres på epost, SMS og til slutt brev, før egenrevisjonen kommer på plass. Det tar tid og koster penger. Vi oppfordrer derfor om å ha gyldig KSL på plass i god tid før ny slaktesesong. Innlogging skjer på www.ksl.no trykk på den grønne knappen med Logg inn for å komme på www.minside.ksl.no.
Faller dato for egenrevisjon midt i slaktesesong?
Du kan når som helst flytte dato for egenrevisjon ved å gjøre denne tidligere på året. Gjennomfører du egenrevisjon allerede nå, slipper du å tenke på dette en travel høstdag.
Sørg for å lukke alle relevante avvik og meld fra om dette til KSL. Et relevant avvik er viktig for matsikkerheten og/eller dyrevelferden, derfor bør avvik følges opp raskt. Trenger du hjelp til å gjennomføre egenrevisjon eller lukke avvik, kan du kontakte Stiftelsen Norsk Mat på tlf. nr. 24 14 83 00.