Siste nytt
Spesielle meldinger, nyheter og aktuell markedsinformasjon.
Spesielle meldinger, nyheter og aktuell markedsinformasjon.
(Oppdatert 02.06.23) Nortura har lagt ein plan for faste slakteveker for småfe fyrste halvår 2023. Dette gjer vi for å få konsentrert småfeslaktinga til færrast mogleg dagar for å få ei effektiv drift. Vi håpar også dette gjer det enklare å planlegge småfeslaktinga i lammeringane og for den enkelte småfebonde.
(01.06.23) Elevene som valgte sau i årets Husdyrtreff fikk i oppgave å analysere utskrifter og driftsopplegget til et sauebruk på Østlandet. Brukerne på denne gården ønsket også å redusere gjødselkostnadene sine gjennom å utnytte sauetallen bedre. Til slutt skulle elevene analysere Kjøttsamvirket og hva som skiller Nortura fra andre mottakere av slakt.
(Sist oppdatert 26.05.23) Surfôrkvaliteten er avgjørende for resultatet i kjøttproduksjonen. En kan alltids kompensere dårlig grovfôrkvalitet med mer kraftfôr, men du verden så mye lettere det er å oppnå god tilvekst når grovfôret er godt.
(26.05.23) Avregningsprisen for lam går opp med kr 4,00 pr kg fra mandag 29. mai. Dette er grunnet økt engrospris og er i henhold til prisløypen for 1. halvår.
(25.05.23) Frå fyrstkomande måndag 29. mai går avrekningsprisen på lam opp med kr 4 pr kg.
(15.05.23) Lengdemåling som hjelpemiddel for å setje klasse på småfe har vore prøvd ut i fjorårssesongen på tre slakteri.
(10.05.23) Salget av svin og storfe er noe lavere enn forventet. Det er blitt lagt inn noe gris på reguleringslager, men det er forventninger om at grillsesongen vil redusere lageret.
(24.04.23) Med OL-gull og VM-gull på stafett, sølv i individuelt OL og VM på lengre distanser, og et utall andre premier i verdenscup og mesterskap manglet en premie, nemlig ROS-tallerken fra Nortura. Endelig kom den for klassisk langrennsspesialisten Erling Jevne og kona. De fleste som ikke har blitt konfirmert de siste åra husker nok Erling Jevne godt fra tv-skjermen.
(29.03.23) Min side er under oppbygging, og løpende lanseres nye løsninger. Min side fungerer og på mobil. Tjenester i Min side er innmelding av gris, storfe og småfe til slakt, kjøp/salg og direktelevering av livdyr, mine leveranser, egg- og fjørfekjøttkontroll.
(23.03.23) – Vi var spente på korleis slaktinga etter nyttår ville utvikle seg med bakgrunn i den relativt store auken i tilskot til husdyr som kom i fjorårets jordbruksoppgjer, seier Finn Avdem, fagsjef småfe i Nortura. Ville mange halde att fleire teljedyr?